This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Przestępstwa gospodarcze – co to jest?
Trudno znaleźć na rynku przedsiębiorstwo, któremu zawsze udaje się uniknąć nieuczciwych kontrahentów i nie ma żadnych problemów z otrzymaniem należnych pieniędzy w terminie. Uchylanie się od regulowania płatności może doprowadzić nawet do powstania znacznych szkód majątkowych po stronie dostawcy. Warto zwrócić się wówczas do adwokata specjalizującego się w prawie gospodarczym – pomoże on sporządzić pozew do właściwego sądu.
Pomoc prawna takiej osoby jest również niezbędna, jeżeli sami popełnimy przestępstwo. Poniżej podajemy przykłady czynów zabronionych godzących w interesy majątkowe, omawiamy także wysokość kar za ich popełnienie.
Najczęściej popełniane przestępstwa gospodarcze
Przedsiębiorca może być posądzony o nierzetelne prowadzenie dokumentacji działalności, do czego zobowiązany został na mocy przepisów ustawowych. Za ten czyn sprawcy grożą nawet 3 lata pozbawienia wolności. Adwokat wyspecjalizowany w prawie gospodarczym często ma również do czynienia z wyłudzeniami: zarówno VAT i odszkodowań, jak i kredytów czy dofinansowań przyznawanych ze środków Unii Europejskiej. Za takie przestępstwa przewidziano kary od 6 miesięcy do nawet 15 lat pozbawienia wolności.
Szczególnie poważne konsekwencje dla sprawcy może mieć pranie pieniędzy, czyli podjęcie działań mających na celu wprowadzenie do legalnego obrotu wartości majątkowych uzyskanych w wyniku przestępstwa. Osoba podejrzana o jego popełnienie może spędzić w więzieniu nawet do 10 lat, jeżeli sąd udowodni, że czynu dokonano w porozumieniu ze wspólnikami. Ponadto Kodeks karny definiuje choćby takie przestępstwa gospodarcze, jak: łapownictwo, zakłócenie przetargu publicznego czy pokrzywdzenie wierzyciela. W każdym z tych przypadków zalecana jest skontaktowanie się z adwokatem działającym w obszarze prawa gospodarczego. Jego usług obejmują nie tylko doradztwo, ale też reprezentowanie klienta przed organami ścigania.
Adwokat w sprawach gospodarczych działający w Trójmieście
Pomoc prawną w sprawach związanych z wyłudzeniem środków i innymi gospodarczymi czynami zabronionymi można uzyskać w Kancelarii Adwokackiej adwokat Dominiki Leszczyńskiej-Wielińskiej. Jej siedziba znajduje się przy ul. Szerokiej 15/1 w Gdańsku.