Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu

Zostałeś napadnięty i pobity? Uderzono Cię? Masz obrażenia ciała i chcesz, żeby sprawca poniósł odpowiedzialność karną?

A może brałeś udział w bójce lub pobiciu i nie chcesz odpowiadać za czyny swoich kolegów?

A może konieczne będzie zabezpieczenie dowodów w sprawie np. uzyskanie monitoringu, zabezpieczenie odzieży, wykonanie obdukcji lekarskiej, aby wykazać, że to nie Ty powinieneś ponieść odpowiedzialność karną?

A może obrażenia pokrzywdzonego powstały w innych okolicznościach niż podaje?

A może trzeba skontrolować opinię biegłych?

Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą przestępstwa, czy jego sprawcą, aby skutecznie dochodzić swoich praw, zgłoś się niezwłocznie do adwokata, który specjalizuje się w sprawach dotyczących m.in. pobicia. Adwokat powie Ci, jak najlepiej rozwiązać Twój problem.

Dowiesz się, jakie są Twoje prawa i obowiązki jako pokrzywdzonego, podejrzanego, zatrzymanego i świadka. Ustalisz z adwokatem linię swojej obrony.

Pamiętaj! Zarzuty dotyczące przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu są bardzo poważne. Lepiej nie rozwiązywać ich „na własną rękę”. Im szybciej zgłosisz się do adwokata, tym więcej może Ci pomóc.

Przyjdź do mnie, pomogę Ci!

Czym są przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu?

Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu to kategoria czynów zabronionych chroniących podstawowe dobra człowieka, takie jak życie i zdrowie. Obejmują one m.in. zabójstwo oraz przestępstwa związane z różnymi stopniami uszczerbku na zdrowiu – od ciężkiego i średniego, po lekki. Do tej grupy należą także bójki, pobicia oraz użycie niebezpiecznych narzędzi, a także działania związane z przerywaniem ciąży, dzieciobójstwem czy narażeniem zdrowia dziecka poczętego.

Prawo karne przewiduje odpowiedzialność zarówno za przestępstwa popełnione umyślnie, jak i za nieumyślne, wynikające z niedbalstwa, np. nieumyślne spowodowanie śmierci czy ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Do tej kategorii należą również czyny takie jak nieudzielenie pomocy, narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, błędy medyczne oraz namawianie do samobójstwa.

Czym różni się bójka od pobicia?

Bójka to przestępstwo polegające na starciu co najmniej dwóch stron, które aktywnie uczestniczą w konflikcie. Każdy z uczestników bójki działa zarówno jako napastnik, jak i osoba atakowana. Ma charakter wzajemnego starcia, w którym strony podejmują agresywne działania wobec siebie nawzajem.

Pobicie z kolei to przestępstwo, w którym co najmniej dwóch sprawców wspólnie atakuje jedną osobę. W tym przypadku ofiara nie bierze czynnego udziału w zdarzeniu, a celem napastników jest spowodowanie obrażeń ciała ofiary.

Podstawową różnicą między pobiciem a bójką jest więc to, że w pobiciu jest jedna ofiara, a napastnicy są wyłącznie sprawcami, podczas gdy w bójce wszyscy uczestnicy są jednocześnie napastnikami i ofiarami.

Jakie są konsekwencje prawne udziału w bójce lub pobiciu?

Zarówno w przypadku bójki, jak i pobicia, kluczowym czynnikiem dla ponoszonej odpowiedzialności karnej przez sprawców jest nie tylko stopień obrażeń, ale także udział w samej sytuacji – nawet obecność przy zdarzeniu, podżeganie czy wspieranie napastników mogą skutkować karą. Za udział w bójce lub pobiciu grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, a w przypadku poważniejszych skutków (np. śmierć lub ciężkie obrażenia) kara może wynosić od 6 miesięcy do 10 lat pozbawienia wolności.

Ile czasu ma ofiara na zgłoszenie pobicia?

Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu i nie wiesz, od czego zacząć dochodzenie swoich roszczeń, możesz zgłosić się do adwokata, który wyjaśni Ci wszystkie kwestie prawne dotyczące np. pobić.

Nie ma określonego ustawowo czasu na zgłoszenie takiego przestępstwa. Niemniej jednak zrobienie tego jak najszybciej po zdarzeniu jest bardzo istotne, ponieważ z biegiem czasu ślady fizyczne, takie jak siniaki, zadrapania czy rany znikają, co utrudnia zebranie dowodów. Im dłużej czeka się z zawiadomieniem, tym trudniej będzie udowodnić skutki przestępstwa, takie jak uszczerbek na zdrowiu, a tym samym postawić zarzuty sprawcom.