Rozwód z orzekaniem o winie a podział majątku

Za zupełny rozkład pożycia małżeńskiego w wielu przypadkach odpowiedzialne jest tylko jeden ze współmałżonków. Drugi małżonek ma wówczas prawo do wniesienia pozwu o rozwód z orzekaniem o winie. Jak wynik postępowania wpływa na podział majątku? Co oprócz zdrady możemy zaliczyć do zawinionych przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym artykułem!

Rozwód z orzekaniem o winie a podział majątku – najważniejsze informacje

Wiele osób jest przekonanych, że wygranie sprawy w sądzie, a więc udowodnienie dotychczasowemu współmałżonkowi, że to on jest winny rozpadowi małżeństwa, zapewnia drugiej stronie swego rodzaju przewagę przy dzieleniu wspólnych przedmiotów majątkowych przez sąd. Jest to jednak absolutnie mylne przekonanie. Rozwód z orzeczeniem o winie nie wpływa na podział majątku – wyjątkiem są oczywiście sytuacje, gdy jeden z małżonków uchylał się od pracy zawodowej, był hazardzistą bądź w inny sposób przyczyniał się do marnotrawienia wspólnych środków. W pozostałych przypadkach, gdy przyczyną rozkładu małżeństwa była np. zdrada, podział majątku nastąpi po połowie. Sąd ustali nierówne udziały tylko wówczas, gdy jeden z małżonków będzie w stanie udowodnić, że przyczynił się do powstania poszczególnych składników majątkowych w większym stopniu od drugiego.

Zawinione przyczyny rozkładu pożycia

O tym, że współmałżonek jest jednostronnie winny rozkładowi małżeństwa może świadczyć m.in.:

  • stosowana przez niego przemoc psychiczna, fizyczna bądź ekonomiczna,
  • alkoholizm lub narkomania,
  • odmowa wzajemnej pomocy/współżycia małżeńskiego,
  • zdrada,
  • chorobliwa, bezpodstawna zazdrość.

Każde z tych okoliczności, w tym zdradę małżeńską, należy jednak udowodnić, np. poprzez powołanie świadków. Postępowanie znacznie się więc wydłuży w porównaniu do sprawy o rozwód bez orzekania o winie, a podział majątku trzeba będzie odłożyć na dalszy plan.

Gdańska Kancelaria Adwokacka Dominiki Leszczyńskiej-Wielińskiej oferuje pomoc prawną w sprawach rozwodowych z orzeczeniem o winie oraz postępowaniach związanych z późniejszym podziałem majątku. Kontakt możliwy jest pod numerem telefonu 504 104 330.

Skontaktuj się z naszą kancelarią adwokacką    Poznaj szczegółowe informacje RODO